Çocuklar Zade Vital İle Daha Güçlü!

Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam markası Zade Vital’in Omega 3 Balık Yağı 23 Nisan’da çocuklara enerji kaynağı olmayı vadediyor.

Zade Vital, çocukların sağlıklarına doğal yollarla değer katmanın yanı sıra bu özel gününde kendilerini daha enerjik daha sağlıklı hissetmeleri için Omega 3 balık yağı öneriyor. Omega 3 Balık Yağı çocukların fiziksel ve mental gelişimini destekliyor.

Mevsim geçişlerinde miniklerin zayıflayan bağışıklık sistemi; sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmenin yanı sıra besin desteklerine ve Omega 3 takviyesine ihtiyaç duyuyor. Markanın çocuklara özel sunduğu Omega 3 Balık Yağı Serisi ürünleri çocukların vazgeçilmezi oluyor.

Zade Vital, Ege Üniversitesi ARGEFAR ile işbirliği içinde dünyanın önemli literatür ve kılavuzlarını esas alarak GMP standartlarında ürettiği balık yağı yumuşak kapsül ve balık yağı şurupları  ile doğru Omega 3 desteği sağlıyor.

Çocuklara Omega-3 Deposu

Deniz kaynaklı Omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’yı içeren balık yağı; çocuklarda beyin, sinir ve göz gelişiminin desteklenmesine yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda çocukların sağlıklı büyümelerinin yanı sıra Omega 3 balık yağı takviyesinin astım gibi solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının düşürülmesinde, obez çocuklarda insülin direncinin azaltılmasında, kilo kontrolünün sağlanmasında, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromunda ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde yardımcı olarak kullanılabileceği belirtiliyor.

Omega 3 balık yağı seçiminde, çocuklar için ideal EPA – DHA oranları içerip içermediğine, ağır metal bulundurmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Referanslar:

  1. HOLUB, Bruce J. Clinical nutrition: 4. Omega-3 fatty acids in cardiovascular care. Canadian Medical Association Journal, 2002, 166.5: 608-615.
  2. GOLDBERG, Robert J.; KATZ, Joel. A meta-analysis of the analgesic effects of omega-3 polyunsaturated fatty acid supplementation for inflammatory joint pain. Pain, 2007, 129.1: 210-223.
  3. Koziolova, N. A., A. V. Agafonov, and E. A. Polianskaia. “[State of the structure and functions of the arterial wall in patients with chronic heart failure against the background of permanent atrial fibrillation and assessment of vasoprotective effect of omega-3 polyunsaturated Fatty acids].” Kardiologiia 53.3 (2012): 15-24.
  4. Cabo, Jorge, Rodrigo Alonso, and Pedro Mata. “Omega-3 fatty acids and blood pressure.” British Journal of Nutrition 107. S2 (2012): S195-S200.
  5. CALON, Frédéric, et al. Docosahexaenoic acid protects from dendritic pathology in an Alzheimer’s disease mouse model. Neuron, 2004, 43.5: 633-645.
  6. Prof. Dr. Ahmet Aydın. Sağlığımız ve Omega-3 Yağ Asitleri. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sürekli Tıp Eğitimi Etkinlikleri. Sağlıkta ve Hastalıkta Beslenme Sempozyum Dizisi No: 41 Kasım 2004; s. 181-189.
Menü