5 Maddede Dans ile Gelen Sağlık

Hayatın yoğunluğundan dolayı stres seviyelerimizi azaltmak ve genel sağlığımızı sürdürebilmek için farklı yollar ararız. Bu yollardan birisi de dans olabilir. Dansın faydaları 5 madde ile açıklanabilir:

Vücudunuzu esnek hale getirir ve tüm vücut kaslarını çalıştırır. Koordinasyonunuzu geliştirir ve dayanıklılığınızı artırır. Bir araştırmada 12 haftalık eşli dans egzersizlerinin kilo kontrolünü, sırt kuvvetini, el kavrama kuvvetini ve esnekliği olumlu yönde etkilediği ve sağlığı koruduğu gösterilmiştir. Bu egzersizlerin sadece eğlence amaçlı kullanılmasının yanı sıra, tüm sporcular için psikolojik rahatlama ve ritim gelişimi açısından antrenman programlarına eklenmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.

Stresle daha kolay başa çıkmanızı sağlar ve depresyonu azaltır. Bir çalışmada, dansın üniversite öğrencilerinde gözlenen depresyon düzeylerini azalttığı ve olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.

Kendinize olan özgüveninizi artırır. Bir çalışmada, 50 genç kız üzerinde yapılan araştırmada, kendileriyle ilgili algılarının arttığı, dış görünüşleriyle ilgili memnuniyetsizliklerinin azaldığı ve kendilerine olan güvenlerinin, özsaygılarının arttığı gözlenmiştir.

Daha sağlıklı iletişim kurmanıza ve sosyalleşmenize yardımcı olur. Gözlem ve araştırmalar, gruplar halinde yapılan dansların, takım çalışması ve uyum sağlama yeteneğini geliştirdiğini göstermektedir.

Kilo vermeye yardımcı olur. Dans tüm vücudu çalıştıran bir hareketlilik sağladığı için eğlenerek zayıflamanıza yardımcı olur. Ayrıca, ruhun gıdası olan müzik eşliğinde yapılan dans, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Dans, müzikle birlikte yapıldığında, sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda duygusal ve ruhsal açıdan da birçok fayda sağlar. Kendinizi iyi hissetmenize, duygularınızı ifade etmenize ve hayat kalitenizi arttırmanıza yardımcı olur. Ayrıca sosyal bağlarınızı güçlendirmenize, koordinasyon ve dayanıklılığınızı arttırmanıza ve stresle başa çıkma becerilerinizi geliştirmenize de yardımcı olur. Bu nedenle, dans etmek, fiziksel, psikolojik ve ruhsal sağlığınız için önemli bir aktivitedir.

Referanslar:

1 GillianBurgess, Sarah Grogan, andLesBurwitz, ‘Effects of a 6-Week AerobicDanceIntervention on Body Image andPhysical Self-Perceptions in AdolescentGirls’, Body image, 3 (2006), 57-66.

2 Banu Özdemir, ‘Üniversite Öğrencilerinde Görülen Depresyonun Giderilmesinde Dansın Etkisi’ (Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, 2007).

3 Yunus Tortop, Afyon Kocatepe Üniversitesi, and Sağlık Bilimleri Enstitüsü, ’12 Haftalık Eşli Dans Çalışmalarının Bazı Fiziksel Uygunluk Parametreleri Üzerine Etkisinin Belirlenmesi’,  (2015).

Bu bölümde yayınlanan içerikler toplum sağlığını yönlendirme amacı taşımamaktadır.