Eklemleriniz Ne Kadar Esnek O Kadar Güçlü!

Eklemler, vücudumuzdaki hareketliliği sağlayan önemli bir yapıdır. Bu nedenle eklem sağlığı, vücudumuzun genel sağlığı için de kritik bir rol oynamaktadır.

Sağlıklı eklemler, günlük aktivitelerimizi rahatça yapmamızı sağlar ve yaşam kalitemizi artırır.

Bu sebeple, eklem sağlığına özen göstermek, sağlıklı bir beslenme düzeni benimsemek ve düzenli fiziksel aktiviteler yapmak son derece önemlidir.

Genellikle ileri yaşa bağlı olarak ortaya çıkan fakat son yıllarda toplumumuzda sıklıkla gözlemlenmeye başlayan osteoartrit yani kireçlenmede zaman içerisinde eklem ve kıkırdak yapısında bir bozulma gerçekleşerek, kemik dokusunda değişiklikler meydana gelebilmektedir.  Kemikte meydana gelen büyümeler, eklem yapısını etkileyerek günlük hareketleri kısıtlayabilir ve ağrıya neden olabilir. Her yaştan kişileri etkileyen şikayetler kadınlarda daha sık görülür.

Tüm bunların  yanı sıra yapılan araştırmalar eklem sağlığını korumada  gıda takviyelerinin de öneminin büyük olduğunu vurgulamaktadır.

Zerdeçal:                                                                                                                                                    Zerdeçal, aynı zamanda “Hint Safranı” olarak da bilinen bir bitkidir. Zerdeçalın etken maddesi kurkumindir ve bitkinin yumrularından elde edilen kurkumin, doğal sarı bir pigment içerir. Zerdeçal çok iyi bilinen bir bitkisel kaynaktır.  Ancak, zerdeçalın bağırsakta emiliminin düşük olması nedeniyle, kullanımı genel vücut sağlığı açısından yeterli etkiyi sağlamamaktadır. Bu nedenle, zerdeçalın emilimini artırmak için özel üretim teknolojileriyle üretilen formlar tercih edilmelidir.

Zerdeçal ile yapılan çalışmalarda yangı durumlarında destek alınabileceği belirtilmektedir. Düzenli kullanımda eklemlerdeki rahatlamaya yardımcı olduğunu da yine çalışmalarla gösterilmiştir.

Tip-II Kollajen:

Eklemlerdeki proteinlerin %50’si, kollajenin ise %95’i Tip-II Kollajen’ dir.

Kıkırdak dokusunu destekleyen Tip-II kolajen, eklem sağlığını koruyarak daha rahat hareket etmemizi sağlar. Ayrıca eklem mobilitesi ve esnekliği de arttırmaya destek olduğu biliniyor. Sağlıksız çevresel koşullar, ilerleyen yaş, stres ve eklem hasarı gibi nedenlerle artan kolajen kaybına özel olarak Tip-II kollajen destekleri, eklemlerin önemli bir destekçisi olabiliyor.

Omega 3 Balık Yağı:

Balık yağı içerisinde bulunan EPA ve DHA olmak üzere iki tür omega-3 yağ asidi bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda EPA ve DHA’nın güçlü eklem ve kıkırdaklara yardımcı olduğu gösterilmiştir. Çocukluk ve erişkinlik dönemlerinde günlük alınması gereken EPA ve DHA oranları değişkenlik göstermektedir. Yaşa en uygun Omega 3 balık yağını seçebilmek için ürünün EPA ve DHA oranları mutlaka kontrol edilmelidir. Balık yağının saf, taze ve güvenilir olması, ağır metal içermemesi için uluslararası kalite standartlarına uygunluğunun araştırılması önemlidir.

Omega 3 balık yağı ile birlikte tüm takviyeleri kullanırken hekim ve eczacılara danışılarak hareket edilmelidir. Ürünlerin üretimi, içerikleri ve kalitesi önemlidir ve uluslararası kalite standartlarına uygun ürünler tercih edilmelidir. Ürün içeriğindeki formülasyon ve miktarlar dikkatle incelenmeli ve eczanelerden satın alınmalıdır. Takviye ürünlerinin kullanımında, mevcut hastalığı veya ilaç kullanımı olan kişiler mutlaka bir hekime danışmalıdır.

Kaynaklar:

Ierna, M., Kerr, A., Scales, H., Berge, K., & Griinari, M. (2010). Supplementation of diet with krill oil protects against experimental rheumatoid arthritis. BMC musculoskeletal disorders, 11(1), 136.

Castrogiovanni, P., Trovato, F. M., Loreto, C., Nsir, H., Szychlinska, M. A., & Musumeci, G. (2016). Nutraceutical supplements in the management and prevention of osteoarthritis. International journal of molecular sciences, 17(12), 2042.

Bu bölümde yayınlanan içerikler toplum sağlığını yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Ürünlerimize göz atın;