Yaza Girerken Üzerinizdeki Yüklerden Kurtulun!

Aspir bitkisi, Anadolu topraklarında yetişen bir bitki olmasına rağmen, tüm dünyada CLA (Conjugated Linoleic Acid / Konjuge Linoleik Asit) kaynağı olarak popülerdir. Aspir yağı (Oleum Carthamus Tinctorius) içerisindeki çoklu doymamış yağ asitleri ve CLA sayesinde hem sağlıklı vücut ağırlığına ulaşmak hem de antioksidan etkilerinden faydalanmak amacıyla tercih edilebilir.

CLA, Lipoprotein Lipaz enziminin yağların vücutta depolanmasını sağlamasını engelleyerek, vücut yağlarının dengelenmesine yardımcı olur ve sağlıklı kas kitlesinin oluşumunu destekler. Bu nedenle, CLA içeren aspir yağı, vücuttaki yağ oranını azaltmaya ve sağlıklı kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar, aspir yağının egzersizle birlikte kullanımının daha etkili olduğunu göstermektedir.

CLA tüketimi ile gelişmiş insülin işlevi arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösteren birçok çalışma mevcuttur. Hayvan çalışmaları CLA’nın insülin direncini geliştirme ve dolaşımdaki glikozu azaltma özelliklerini göstermiştir. Konjuge linoelik asit sadece insülin ve glikoz metabolizması üzerinde olumlu bir etkiye sahip değildir, aynı zamanda obeziteye katkıda bulunan diğer faktörlerin iyileştirilmesine de yardımcı olur. Araştırmalar, CLA’nın vücut yağ kütlesini önemli ölçüde azalttığını ve CLA takviyesinin olumsuz etkiler olmadan uzun bir süre boyunca güvenli olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, Linoleik asit normal kan kolesterol düzeyinin korunmasına yardımcı olabilir.

Gıda takviyeleri seçilirken kalite oldukça önemlidir. Doğru bitki ve hammadde kullanılmalı, uluslararası kalite standartlarına uygun olarak üretilmiş ürünler tercih edilmelidir. Ürün içindeki içeriklerin miktarları ve formu dikkatle kontrol edilmelidir. Sağlığımız için, besin takviyeleri sadece eczanelerden ve eczacı danışmanlığında alınmalıdır. Herhangi bir hastalığı olan veya ilaç kullananlar takviye kullanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmalıdır.

Bu bölümde yayınlanan içerikler toplum sağlığını yönlendirme amacı taşımamaktadır.

Kaynaklar;

Nedir, K. L. A., & Faydaları, K. L. A. S. Konjuge Linoleik Asit (CLA) Nedir ve Faydalı mı?.

Ürünlerimize göz atın;