Bahar Alerjisine İyi Gelen Doğal Yöntemler

İlkbahar geldiğinde, alerji ataklarının arttığı gözlemlenir. Astım ve saman nezlesi benzer mekanizmaları paylaştığından sıklıkla bir arada ele alınır. Astımın en sık görülen belirtileri, tekrarlayan nefes darlığı, öksürük ve balgamdır. Saman nezlesinde ise burun akıntısı, hapşırma, göz ve burun kaşıntısı gibi belirtiler gözlenir. Bu sorunları yaşayanlar, hayat kalitelerini artırmak için doğal çözümlere başvurabilirler. C vitamini, magnezyum, çörekotu yağı, omega 3 ve B12 vitaminleri gibi anti-alerjik etkileri olan besinlerle vücudun antialerjik mekanizmalarını destekleyebiliriz.

Polen Mevsiminde Doğanın Desteğiyle Rahatlayın!

  • Çörek Otu Yağı Desteği: Çörek otu yağı, alerjik rinite bağlı burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, burun akıntısı ve hapşırma ataklarını azaltabilir. Araştırmalar, çörek otu bileşenlerinin antialerjik özellikleri nedeniyle alerjik rinit tedavisinde faydalı olabileceğini göstermektedir. Antialerjik ilaçları düzenli kullanan kişiler, hekim kontrolünde doğal çözümlerle yaşam kalitelerini artırabilirler.

  • Omega 3 Desteği: Omega 3 desteği ile ilgili olarak yapılan klinik araştırmalar, Omega 3 yağ asitlerinin alımının astım belirtilerinde önemli bir fayda sağladığını göstermiştir. Özellikle, solunum fonksiyonlarında büyük ölçüde iyileşme görülmüş ve hava yollarının allerjenlere verdiği yanıtta artış sağlanmıştır. Omega 3 kaynağı olarak, balık yağı kullanımının yanı sıra bitkisel kaynaklar da kullanılabilir. Örneğin, keten tohumu yağı zengin bir ALA (Alfa Linolenik Asit) kaynağıdır ve sıvı formu sayesinde vegan ve vejetaryenler tarafından da kullanılabilir.

  • C Vitamini Desteği: C vitamini desteği ile ilgili olarak, astım hastalarında kandaki C vitamini seviyesinin düşük olduğu gözlemlenmiştir ve bu nedenle C vitamini, akciğer sağlığı açısından önemli bir role sahiptir çünkü hava yollarını kaplayan mukozadaki ana antioksidandır. Bu nedenle, hekim kontrolünde C vitamini destek olarak kullanılabilir.

S

Gıda takviyeleri sağlığımıza destek olmak için kullanıldığında, seçim yaparken dikkatli olmak son derece önemlidir. Hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklı takviyelerin doğal olması, her ürünün uygun olacağı anlamına gelmez. Her bitki ve tohum yağı, tıbbi amaçlarla kullanıma uygun değildir. Gıda takviyelerinin içeriğindeki maddeler hakkında yeterli bilgiye sahip olunamayan takviyelerin, eczane dışında ehil olmayan yerlerde satılması sağlığımız için oldukça tehlikelidir. İnsan sağlığı için, ürünlerin doğru bitkiler kullanılarak belirli formülasyonlar ve belirli kalite standartlarına göre standardize edilerek, yüksek hijyenik koşullarda üretilmesi gerekmektedir. Gıda takviyelerinin seçimi ve kullanımı konusunda mutlaka hekim veya eczacıya danışmak, sağlığımıza yapabileceğimiz en büyük katkıdır.

Bu sayfada toplum sağlığını yönlendirecek kesin bilgiler yer almamaktadır.

Nikakhlagh, S., Rahim, F., Aryani, F. H. N., Syahpoush, A., Brougerdnya, M. G., & Saki, N. (2011). Herbal treatment of allergic rhinitis: the use of Nigella sativa. American journal of otolaryngology, 32(5), 402-407.

Doğal tıp ansiklopedisi

 

Ürünlerimize göz atın;

Propomix Sprey
Hindistan Cevizi Yağı

C Vitamini

Çörekotu Yağı

Keten Tohumu Yağı