Kadınlarda Vajinal Sağlık İçin Doğal Denge

Günlük beslenmeye eklenen probiyotikler, kadın sağlığını desteklemek için kullanılabilir ve vajinal floranın dengelenmesine yardımcı olabilir. Bağırsak florası, bağışıklık sisteminin temelidir. Dengeli ve sağlıklı bir bağırsak florası, tüm vücut sistemlerinin düzgün çalışmasına katkıda bulunur. Probiyotik desteği ile bağırsak florasının yeniden düzenlenmesi, kadın sağlığı için bir kalkan görevi görebilir.

Laktobasiller, vajinal flora sağlığını destekleyen temel bakterilerdir. Lactobacillus rhamnosus HN001 ve Lactobacillus acidophilus GLA-14 suşları vajinal floranın dengelenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olurlar. Patojen mikroorganizmaların vajinal floraya yerleşmesini zorlaştırmak için vajinal floranın desteklenmesine destek olarak görev yaparlar.

Vajinal flora, kronik sistit problemleri, idrar kaçırma sorunları, menopoz dönemi, balayı dönemi ve havuz kullanımı gibi faktörler tarafından etkilenebilir.

Probiyotikler, klinik çalışmalarla etkinliği kanıtlanmış laktobasil suşlarıyla vajinal floranın yeniden düzenlenmesine destek olabilirler.Sağlıklı, hijyenik ve güvenilir bir probiyotik seçerken, İyi Üretim Uygulamaları (GMP) standardında üretilmiş olmasına dikkat etmek önemlidir. Probiyotiğin mide asidinden etkilenmemesi ve raf ömrü boyunca bakterilerin stabilitesinin korunabilmesi gereklidir.

Kronik sistit sorunu yaşayanlar, probiyotik kullanımına ek olarak vajinal floranın asiditesini artırarak bakterilerin tutunmasını engelleyebilirler. Bunun için, turna yemişi (Cranberry), C vitamini ve D-mannoz kombinasyonları gibi destekleyici maddeler kullanarak vajinal florayı güçlendirebilirler.

C vitamini idrarı asitleştirerek idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde yardımcı olabilir. Ayrıca bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Cranberry, E.coli suşlarının üroepitelyal hücrelere yapışmasını önlemede yardımcı olduğu çalışmalarla gösterilmiştir. D-mannoz, bitkilerde bulunan bir şeker yapısıdır ve bakterilerin mikrofibrillerine bağlanarak epitele tutunmalarını engellemeye yardımcı olabilir.

Bu sayfada toplum sağlığını yönlendirecek kesin bilgiler yer almamaktadır.

Kaynaklar:

1. C. Laue, E. Papazova, A. Liesegang. Effect of a yogurt drink containing Lactobacillus strains on bacterial vaginosis in women – a double-blind, randomized, controlled clinical pilot trial. Beneficial Microbes, 2017. ISSN 1876-2883. 2. Bertuccini L., Russo R., Losi F. Effects of Lactobacillus rhamnosus and Lactobacillus acidophilus on bacterial vaginal pathogens. International Journal of Immunopathology and Pharmacology 2017, Vol. 30(2) 163– 167. 3. Dobrut A., Gosiewski T., Pabian W. The dynamics of vaginal and rectal Lactobacillus spp. flora in subsequent trimesters of pregnancy in healthy Polish women, assessed using the Sanger sequencing method. Dobrut et al. BMC Pregnancy and Childbirth (2018) 18:350.

Ürünlerimize göz atın;